Kalendář výsevů pro začátečníky

Kalendář výsevů pro začátečníky

Zažijte radost z vlastních předpěstovaných sazeniček, ale nenechte se zbytečně vyprovokovat nekonečnou nabídkou semen.

PLÁNOVAT VÝSEVY SE VYPLATÍ

Předjarní zahradnický neklid je stav, kterému se nevyhne snad žádný zahradník. Obvykle to bývá v lednu po uklizení vánoční výzdoby. Další podpásovkou je první vytažený stojan se semínky v obchodě, nebo Instagram plný fotek nedočkavců, kteří už zaseli. Dá se tomu odolat, chce to jasný plán a kalendář, který vás uklidní, zabrzdí a začátečníkům pomůže zažít radost z pěstování.

Co ovlivní, kolik sáčků se semínky letos nakoupíte 

 • Začátečnické nadšení - chcete vyzkoušet všechno, nevíte čím začít a co se vyplatí piplat od semínka.
 • Nepřipravenost -  dřív než jste si udělali plán,vybafl na vás stojan se semínky v hobby marketu nebo reklama a vy jste podlehli a intuitivně nakoupili.
 • Zapomenuté zásoby - nakupujete bez revize nepoužitých osiv.
 • Vzpomínkový optimismus - loni jste si řekli, že už nebudete pěstovat to, co se vám nedaří. A teď si chcete dokázat, že to zvládnete.

Nenechte se vyprovokovat. Věnujte čas plánování a pořiďte jen to, co opravdu potřebujete a zvládnete opečovat. A v mezičase si zkraťte čekání: vypěstujte si řeřichu, saláty k řezu a další druhy vhodné pro pěstování jako tak zvané microgreens - ředkvičku, rukolu a další.

8 TIPŮ, JAK ZAČÍT S VÝSEVY PRO ZAČÁTEČNÍKY A BALKONISTY

 1. OMEZTE SE NA ZÁKLADNÍ DRUHY 

Vybírejte semínka, která vám zaručí úspěch a radost při předpěstování. Vysypat sáček se semínky do výsevního substrátu je snadné, ale tím práce nekončí. U některých rostlin to chce více cviku a zkušenosti, jinak skončíte s nulovým výsledkem, nebo s neduživými sazenicemi, které to venku nedoženou. Většina druhů zeleniny, které vyrostou na záhoně, lze pěstovat ve vhodné nádobě. Sklizeň bude o to radostnější, když se při výběru semínek zaměříte na odrůdy pro pěstování v nádobách.

Seznam rostlin, pro snadné domácí předpěstování:

 • rajčata
 • lilek
 • cukety
 • okurky
 • salát
 • bazalka, koriandr, kopr

Celer, kedlubny, majoránku, begonie nebo lobelku si snadno koupíte u zahradníka. Salát, cukety i okurky můžete vyset později také rovnou do záhonu nebo do nádoby. 

 1. ZMAPUJTE MÍSTO NA PARAPETECH

Mladé rostlinky potřebují teplo a hlavně dostatek světla, jinak se nevzhledně vytahují a jsou neduživé. Optimální vlhkost zajistí minipařeníčky, Máte-li místa málo, vyberte pro radost z předpěstování třeba jen rajčata. Domácí prostředí většinou nabízí pouze okenní parapet, občas zimní zahradu či světlé podkroví. Nepřežeňte to. Počítejte s tím, že mladé sazeničky budete přesazovat a to je další útok na místo! Když do malého platíčka vysejete 10 ks rajčat, tak v dubnu budete mít na parapetu až 10 kelímků se statnými sazenicemi, které tam budete opečovávat až do půlky května.

 1. ŘIĎTE SE OVĚŘENÝM KALENDÁŘEM

Venku teprve přibývá světla, proto má smysl začít s výsevy až v březnu, nic nezmeškáte. Jedinou výjimkou jsou papriky, které mají dlouhou vegetační dobu a potřebují vysoké teploty. Bez skleníku budete rajčata, cukety, okurky a další plodovou zeleninu přesazovat ven až v polovině května. Sazenice z uspěchaných výsevů jsou slabé, příliš vytáhlé a trpí v malých kelímcích nedostatkem živin. 

Domácí výsevní kalendář

 • únor - papriky
 • začátek března - lilky, saláty, kopr, bazalka 
 • polovina března - rajčata, okurky, tykve, melouny
 1. VENKOVNÍ VÝSEVY

Nemáte-li dost místa nebo trpělivosti, klidně předpěstování vypusťte a vysévejte rovnou do záhonů nebo nádob, kromě rajčat a paprik. Začněte v březnu. Půda musí být rozmrzlá a nesmí se při práci lepit na ruce ani na nářadí. První bedýnky a truhlíky musíte venku chránit bílou agrotextilií nebo perforovanou fólií na rychlení zeleniny. Pro brzké výsevy se hodí pařeniště.

Bez předpěstování vysévejte ven: mrkev, petržel, pastinák, naťovou petržel, ředkvičky, červenou řepu, špenát, mangold, řeřichu, rukolu, kozlíček polníček, vodnici, cibuli (ale můžeme použít i droboučké cibulky tzv. sazečku), hrášek, koriandr, kopr, cukrovou kukuřici, zahradní fazol, zelené fazolky, měsíček, slunečnice a květinové směsi.

Základní venkovní výsevní kalendář

 • březen - mrkev, petržel, ředkvičky, špenát, cibule
 • duben - salát, hrášek, mangold, pór, ředkev
 • konec dubna/květen - cukety, okurky, dýně. kopr
 • květen - červená řepa, fazole a fazolky, kukuřice cukrová

Nezapomeňte číst zadní stranu výsevního sáčku, je tam návod včetně vhodné doby výsevu.

 1. NÁKUPEM SAZENIC NIC NEZKAZÍTE

Najděte si v okolí svého oblíbeného zahradníka a nakupte u něj silné sazenice plodové zeleniny, bylinek, salátů i letniček. 

 • Vyplatí se to, když s pěstováním začínáte nebo nemáte na předpěstování čas ani prostor. 
 • Košaté keříky bylinek rovnou po nákupu stříháte a používáte v kuchyni. 
 • Roubovaná plodová zelenina (okurky, rajčata, tykve) vám přinese mnohem více úrody než z rostlin pěstovaných ze semínek. 
 • I když jsou sazenice dražší než pytlík semínek, nakonec ušetříte - čas a zklamání z nevydařených výsevů. 

 1. NÁVOD NA PRVNÍ VÝSEVY

Pro předpěstování si obstarejte kvalitní výsevný substrát. Využijte domácí i profesionální výsevné misky, mini skleníčky a bobtnavé tablety, tak zvané jiffy. Pravidla výsevů nejsou složitá. Jsou ale druhy, které potřebují trochu jiný způsob péče a přesazování. Určitě se vám podaří vypěstovat rajčata a možná budete překvapeni, jak snadné je vypěstovat ze semínka lilek.  

 1. NÁDOBY NA SÁZENÍ PŘIPRAVENY

Část zahradnického neklidu soustřeďte do přípravy pěstebních nádob a propočítejte, co a kdy chcete pěstovat a co k tomu budete potřebovat. Máte-li někde v garáži zazimovaný truhlík s bylinkami nebo muškáty, vyneste je na světlo a pomalu začněte probouzet. 

 1. ZAČNĚTE ZELENOU NATÍ

Jaro se probouzí i v mrkvi nebo v petrželi, rychlenou nať si doma vypěstujete také z cibulky sazečky.

Jak na to 

 • Stačí odříznout vršek mrkve či petržele i s natí. Nať seříznětě a odřezek vložte do misky nebo skleničky s vodou. Za několik dní budete sklízet čerstvé lístky.
 • Kupte si cibulku sazečku, napíchejte ji do truhlíku tak, aby cca 0,5 cm zůstalo nad zemí. Zalévejte, vzejde a vy máte zelené vitamíny na chleba s máslem. 
 • Trsy narychlené pažitky z obchodu přesaďte do pevnější nádoby nebo květináče a pěstujte do dubna doma. Jeden trs seřezávejte, druhý nechte odpočívat a růst.
 • Vyvarujte se výsevům pažitky a cibule, neúspěch většinou zaručen.